Agroturystyka i wypoczynek w Machlinach

Wypoczywając u miejscowych gospodarzy i zachwycając się urokami  wiejskiego krajobrazu możemy delektować się posiłkami, które są przygotowywane przez samych gospodarzy. Jak sami zapewniają można napić się świeżego mleka, zjeść twaróg, pączki, rogaliki, wiejską kiełbasę lub spróbować chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
Wszystko jest wykonywane własnoręcznie na miejscu z produktów naturalnych.
Możemy też wybrać się na rowerową wycieczkę trasą zwaną „Dobrzyca„ ( oznakowanie zielone, długość 45 km) wiedzie poprzez potężny bór i jest największym z zwartych obszarów leśnych na Pomorzu. Ten obszar możemy zobaczyć z kajaka . Wybierając tę formę obserwacji natury należy kajaki zwodować na jeziorze Machliny Małe w pobliżu stanicy harcerskiej. Szlak ma długość 60 km, a czas przepłynięcia to 3-4 dni. Ten piękny i bardzo rzadko odwiedzany szlak kajakowy prawie przez cały czas wiedzie przez lasy pełne zwierząt, gdzie bardzo rzadko można spotkać ludzi. Jest to szlak uroczy, bardzo malowniczy i jednocześnie bardzo dziki, pełen zwalonych drzew. Nawet płynąc pod koniec lata, często ma się wrażenie dziewiczości rzeki, gdzie jeszcze nie dotarła cywilizacja. Ta trasa zachwyci nawet zdegustowanych obieżyświatów. Nie podaję wskazówek jak pokonać przeszkody na rzece, bo ta sprawa należy już do fantazji samych kajakarzy, ale rzeka wymaga pewnych zdolności i umiejętności  w pokonywaniu przeszkód rzecznych. Istnieje możliwość wypożyczenia kajaków od gospodarzy prowadzących działalność agroturystyczną lub w odległym o 13 km Czaplinku.
Kolejną atrakcją Machlin są dwa jeziora położone w rynnie polodowcowej. Orientacja na nich  jest prosta i mało skomplikowana. Wszystko z wody jest widoczne, brak mielizn i głazowisk. Jezioro Machliny Małe ma powierzchnię 28 ha, Machliny Duże 46 ha, łączna długość 3 km, szerokość maksymalna 0,3 km, maksymalna głębokość 10 m, nie posiadają wyraźniejszych zatok i półwyspów . Brzegi jeziora  Machliny Małe są łatwo dostępne i niskie, natomiast Machliny Duże mają w większości brzegi trudno dostępne , klifowe. Dobre kąpielisko wraz dochodzącym ratownikiem od harcerzy znajduje się na jeziorze Machliny Małe, tuż przy szosie wałeckiej. Przy tym samym jeziorze liczne są pola namiotowe, możliwy jest też nocleg w bazie ZHP po byłej szkole podstawowej.
Na wypoczynek w Machlinach zaprasza nie tylko miejscowy sołtys, ale również gospodarstwa agroturystyczne i Stanica Harcerska.
Dla amatorów „dzikiego" biwakowania znajdują się tereny nad brzegami jeziora Machliny Małe, które należą do ZHP i lasów państwowych.

Strona główna

Historia miejscowości

Krajobraz-walory turystyczne

Na grzyby a może na jagody?

Jeśli nie na grzyby to może na ryby

Noclegi i wyżywienie

Krótka notka o autorze i szkole